1 Nors Covid-19 pristabdė visų gyvenimo tempą, Lietuvos medžiotojų sąjunga “Gamta” (toliau LMS “Gamta”) sustoti neketina. Vilniuje pradėjo veikti elektroninė šaudykla – simuliatorius. Karantino sąlygomis jos panaudojimas kol kas labai ribotas, tačiau viliamės, kad neužilgo galėsime atverti duris ir pristatyti plačiau. Elektrėnuose (Rungos g. 18 A) tiro (šaudyklos) renovacijos darbai sparčiai juda link pabaigos. Šiuo metu vykdomos šaudyklos įteisinimo procedūros.
2LMS “Gamta”, kartu su kitomis medžiotojus vienijančiomis visuomeninėmis organizacijomis, raštu kreipėsi į aplinkos ministrą, kad būtų leista medžiotojams atlikti jiems patikėtas funkcijas ir kitose savivaldybėse arba būtų peržiūrėta mokesčių ir žalos atlyginimo tvarka. Medžioklė, nėra pramoginė veikla. Laisvėje gyvenantis gyvūnas ar paukštis yra valstybės nuosavybė. Medžiotojai, patikėjimo teise valdydami valstybės nuosavybę, privalo atlikti visą eilę ūkinių darbų, t.y. reguliuoti populiacijų gausą, užtikrinti populiacijų apsaugą ir sveikatos būklę, atlikti jos inventorizaciją (apskaitą), sumokėti mokesčius valstybei ir padengti kanopinių žvėrių ir bebrų daromą žalą žemės ir miškų savininkams. Tačiau karantino sąlygos atėmė arba stipriai apribojo daugelio medžiotojus vienijančių klubų ir būrelių galimybę atlikti jiems patikėtus darbus. Minėtoje situacijoje niekas neatleido nuo mokesčių ar žalos atlyginimo, o darbus sustabdė.
3Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba (toliau VMVT) prieš pat Kalėdas medžiotojams pateikė siurprizą, pristatė kovos su AKM šernų populiacijoje valdymo planą 2021-2025. Jo darbinis variantas šokiravo. Plano projekte trūko konkretumo, kai kurios priemonės, tokios kaip medžioklių stabdymas , „Ekspertų grupės“ sukūrimas ir galima veikla prasilenkė su teisine baze, plano projektas nebuvo suderintas su aplinkos ir žemės ūkio ministerijomis, medžiotojams buvo permesta visa eilė darbų už kuriuos niekas nenori mokėti, nors medžioklės įstatymo 12 str. 4 punktas numato, kad medžioklės plotų naudotojai turi gauti finansinę pagalbą….laukinių gyvūnų užkrečiamų ligų židinių (epizootijų) likvidavimo priemonėms… Džiugu tiek, kad š.m. sausio 12 d. VMVT suorganizavo pasitarimą įvertinant šio plano projektą. Konstruktyviose diskusijose sutarėme, kad iki vasario 1 d. visos suinteresuotos pusės pateiks savo pasiūlymus AKM suvaldymui šernų populiacijoje.
4LMS „Gamta“ palaiko Aplinkos ministerijos poziciją Aplinkos apsaugos departamento atžvilgiu. Mes viešai ne kartą kritikavome departamento vadovybę apie uždarumą, atsiribojimą nuo visuomenės, visišką medžiotojų bendruomenės ignoravimą. Departamentas kontroliuoja medžioklės procesus, iš esmės populiacijų struktūrą per medžiojamųjų gyvūnų limitų nustatymo komisijas, egzaminuoja būsimus medžiotojus ir sudaro įvairias komisijas. Gaila , tačiau su departamento vadovybe jokiais klausimais nerandame bendros kalbos, vyksta sausas biurokratinis atsirašinėjimas. Mane, kaip žmogų, stebina tai, kad paskutiniais metais nieko negalima paklausti, visada gausi atsakymą: nekomentuojame, skaitykite įstatymus, mano veiksmus galite apskųsti teismui. Ši organizacija turi būti atvira visuomenei, jos uždarumas veda į niekur, nes tik bendromis pastangomis galima pasiekti gerų rezultatų..
5Paskutiniu laiku didėja konfliktų tarp medžiotojų ir žemės ir miškų savininkų dėl kanopinių žvėrių ir bebrų padarytos žalos atlyginimo. LMS „Gamta“ mano, kad politiškai reikia persvarstyti šį klausimą. Jeigu žvėris yra valstybės, medžiotojai sumoka mokesčius valstybei, valstybė nustato sumedžiojimo limitus, terminus ir būdus, medžiotojai savo lėšomis saugo ir prižiūri valstybės turtą, tai ar medžiotojai privalo atlyginti kanopinių žvėrių ir bebrų daromą žalą, o tuo pačiu atlikti valstybės turto inventorizaciją (apskaitą) savo lėšomis. Manau klausimas iš pirmo žvilgsnio intriguojantis, tačiau valstybė visas problemas permeta medžiotojams , tai gal padiskutuojam…
6Lietuvos medžiotojų sąjunga „Gamta“ pritarė Aplinkos ministerijos pateiktiems Medžioklės Lietuvos Respublikos teritorijoje taisyklių pakeitimams, t.y panaikinimui 58.3 ir 58.4 papunkčių: – medžioti neblaiviems (O,4 promilės ir daugiau); – medžioti apsvaigusiems nuo narkotinių ar psichotropinių medžiag. Minėti papunkčiai dubliavo kitus teisės aktus ir žemino medžiotojų bendruomenę .