Ruduo, tai sunkiai žodžiu nusakomas metų laikas. Jame susipina viskas: spalvos, derlius, meilės dainos, nepaaiškinamas nerimas širdyje ir savotiškas liūdesys, lyg netektum kažko brangaus ir artimo. Krentančių lapų šnarėjimas primena žmogaus gyvenimą. Mes kaip lapai, gimstame, mus talžo įvairios negandos, subręstame ir nukrentame į amžinybę, kiekvieno prabėgusio gyvenimo spalvos vis kitokios. Išskrendančių paukščių klykavimai verčia susimastyti…
Putinai
Gamta įvairiapusė ir spalvinga, kaip visada, mėgstu klajoti miškais ypač per pilnatį, gamta suteikia jėgų, kiekvienas pasivaikščiojimas vis kitoks, jeigu elgiesi tinkamai, tai sužinai daug paslapčių, reikia tik matyti, girdėti, mylėti ir pažinti aplinką. Pilnaties šviesos spalvos užburia, mėnulis šypsodamasis pro medžių šakas ant žemės piešia vis kitokius derinius, tas paslaptingas šešėlių ir spalvų žaismas yra nepakartojamas. Jis pastoviai keičiasi visą naktį, o naktys tokios šviesios, kad gali drąsiai skaityti knygą, skaičiuoti linksmas žvaigždes ar tyliai gaudyti krentančius lapus. Miškuose šakos linksta nuo putinų ir šermukšnių uogų, jų raudona spalva dvelkia meile ir sveikata, prie samanų prisiglaudė linksmuolės spanguolės, riešutai jau išbyrėjo, o jiems nukritus ant žemę, mus jau būna palikę beveik visi migruojantys paukščiai. Tačiau neišskridusius pempių ir varnėnų būrius, prie Nedzingės ežero, mačiau dar spalio 10 d..
Keistoka, tačiau miškuose galima prisirinkti voveraičių, šilbaravykių, kazlėkų, raudonviršių ir net baravykų, tačiau nukritusių lapų gausa paslėpė šias miško gėrybes. Grybų vėlavimas, sudarė palankias sąlygas tauriųjų elnių ir briedžių rujai. Patinai turėjo pastovias rujos vietas, jų nebaidė grybautojų būriai. Šiuo metu jau nutilę elnių ir briedžių meilės dainos, tačiau tai vienur, tai kitur, dar spalio 18 d., buvo galima girdėti pasiilgusio meilės tauriojo elnio baubimą, matyt nesisekė rujos metu, buvo negražus ar šiaip pablūdo…
Spalio mėn. prasideda danielių ruja. Gyvūnas gražus, tačiau rujos garsas nekoks , primena duslų kosėjimą. Šis gyvūnas puikiai aklimatizavosi mūsų miškuose, užėmė afrikinio kiaulių maro praretintas šernų gyvenimo vietas ir sutinkamas jau beveik visoje šalyje. Vienintelis iš elninių turi uodegėlę, ją pastato, išgadintas straksi, tai gan įdomus vaizdas. Jų būna įvairių spalvų: rudų, baltų ar net juodų. Įsivaizduokite, vėlyvas vakaras, o biržėje straksi juodas velniukas su pakelta uodegėle. Gali prireikti ir kunigo pagalbos..
Medžioklės politikoje nieko naujo. Aplinkos ministerija pradėjo testuoti elektroninį medžioklės lapą. Paruoštos medžioklės įstatymo pataisos, kurioms pastabų turi visos medžiotojus vienijančios visuomeninės organizacijos. Numatomos naujovės: Aplinkos ministerija nori visai nusišalinti nuo valstybės turto (laisvėje gyvenančių žvėrių ir paukščių) valdymo, planuojama atsisakyti sumedžiojimo limitų, išskyrus vilkus, nekontroliuoti ir iš esmės atsisakyti sumedžiotų trofėjų įvertinimo. Leidimas naudoti medžiojamųjų gyvūnų išteklius neturės galiojimo termino, tačiau numatoma visa eilė priemonių, kaip tą leidimą atimti. Mums nerimą kelia tai, kad pavienio medžiotojo netinkami veiksmai traktuojami kaip kolektyvinė atsakomybė. Iškilo žalos padarymo privačiai ir valstybinei žemės ir miškų nuosavybei atlyginimo problema, atsiranda būtinybė žinoti , žalą darančių gyvūnų, minimalios populiacijos dydžius, diskutuotinas privalomų apsaugos priemonių įvardinimas ir naudojimo įteisinimas, čia aktualus ir bebrų klausimas, ypač ten, kur melioracijos grioviai yra neprižiūrimi. Medžioklės tvarkymo konsultacinės tarybos posėdyje, visos medžiotojus vienijančios visuomeninės organizacijos pareiškė pastabas Aplinkos ministerijai, kad būtina įteisinti naktinio matymo taikiklių ir garso slopintuvų naudojimą medžioklėje, tačiau ministerijos atstovai taktiškai paaiškino, kad tai politinis sprendimas.
Per pilnatį žvėris stengiasi nebūti atviroje vietoje, visada būna šešėlyje, todėl juos stebėti sunkoka, tačiau visai kitaip elgiasi smulkūs plėšrūnai. Stebėjau, kaip lapės, mėnesienos šviesoje, lakstė po pievą ir čaižiai klykavo. Mangutams ir barsukams viskas vienodai, svarbu prisikimšti pilvus ir dar priaugti kokį vieną kitą šimtą gramų svorio, taigi šveičia viską ką randą. Dabar jų figūra liaudiškai „kaip paritus, taip pastačius“. Juos galima pagauti labai paprasta, pasivijai ir capt. Mangutui davus rimtą sprigtą, tas apsimes negyvu, pervers akutes, iškiš liežuvį, net orą pagadins, tačiau jį palikus ramybėje, jis pramerks akytę, pajudins ausytes ir dės į kojas. Barsukas elgsis atvirkščiai. Užspeistas jis sunkiai šnopuodamas stengsis jums įsikabinti į koją, taigi bėgti gali prisieiti jums. Bebrai dar neruošia žiemai maisto atsargų, bitutės dar vis paskraido, juk šilta.
Brandūs stirninai jau meta ragus. Dažnai pasitaiko, kad spalio mėn., pataikius į stirniną , ragai atsiskiria nuo kūno, ar paėmus už ragų sumedžiotą stirniną – pastarieji lieka rankoje. Būkite atidūs!
Vilkų gausa kelią nerimą. Mokslininkų paskaičiuotas, Vilko apsaugos plane numatytas, maksimalus vilkų šeimų skaičius šalyje gali būti 62 šeimos, o dabar gyvena 87. Šį kartą aplinkos ministras pasielgė drąsiai ir leido sumedžioti 282 vilkus! Tačiau vilkas naktinis gyvūnas ir jį medžioti reikia naktį, tačiau nėra kuo. Ministerijos atstovai pasiūlė, kad bus atrinkti medžiotojai, kurie probleminių vilkų medžioklėje galės naudoti naktinio ,matymo taikiklius ir medžioti visoje Lietuvoje. Galiu tik pasakyti, kad problemos ir teismai garantuoti…
Prasidėjo medžioklės su varovais. Tai aktyvios, nuotaikingos medžioklės, reikalaujančios geros organizacijos ir susiklausymo. Medžiotojų sąjunga „Gamta“ rekomenduoja šias medžiokles pradėti tik pilnai nukritus lapams. Šiuo metu vyksta paukščių medžioklės, todėl primenu – galima naudoti tik metalinius šratus. Principas paprastas – nepažįsti, nemedžioji, nes pvz. atskirti skrendančius rudgalvės ir dryžgalvės kryklės jauniklius beveik neįmanoma.
Šiuo metu medžiojame beveik visus medžioklės taisyklių leidžiamus žvėris ir paukščius, išskyrus pilkuosius kiškius, kurių medžioklė prasideda lapkričio 3 d.
“Nei plauko nei tauko !”
Pagarbiai
Lietuvos medžiotojų sąjungos „Gamta“prezidentas Raimondas Ribačiauskas